
Aki ismeri régebbről a Mobius akciókamerát, annak a Firelfy Q6 külseje nem lehet újdonság. A lapos, gyufásdoboz méretű kamera tudása magas, simán felveszi a kesztyűt más magasabb árú termékkel. A Firefly Q6 bármilyen drónra felszerelhető, ezáltal hasznos kiegészítője lehet eme repülő kütyüknek, hiszen a legtöbb drón kamerájának a képminősége egyszerűen vállalhatatlan. Így aki nem szeretne százezreket költeni egy márkásabb drónra, annak egy tisztességes megoldás lehet egy olcsóbb quadkopter és a Hawkeye kamera párosa pár tízezerből.
Bontsuk ki
A Firefly Q6 egy apró dobozban érkezett, melyben magát a kamerát találjuk egy pár lapos útmutatóval, USB adatkábellel (mini USB) és egy külső forráshoz használható kábellel együtt. Van még a csomagban egy kis gyűrű, mely a lencsére szerelhető fel annak védelme érdekében. A készített fotókon a lencsvédő végig rajt volt (inkább rajt maradt). A kamera már jó ideje a piacon van, de népszerűsége töretlen. Szoftveresen és hardveresen is remek alkotás. Több frissítést kapott az elmúlt időszakban, melyek még jobbá tették az amúgy is jól működő szerkezetet.
Külső
A borítása egy puha érzetű réteggel bevont műanyag, mely nem csúszik. A két oldala és az alsó rész teljes felülete lyukacsos, a hűtés tehát így megoldott. A fejrészen található a domború, nagy látószögű, 7 tagból álló lencseszerkezet, mely alatt egy Sony IMX 078 típusú szenzor dolgozik. A kamera négy szélén egy-egy piros LED található, mely a működési állapotokat jelzi egy hozzá kapcsolt belső csipogóval együtt. Ezek kikapcsolhatók, így a kamera feltűnés nélkül is használható. Sajnos vízállóság terén nincs védelem, és vízálló tokot sem lehet kapni hozzá.
Ebben az árkategóriában csodálatra méltó a felső részre épített OLED képernyő. Ez ugyan nem színes, és a képanyagot sem mutatja, ellenben a teljes menüszerkezet látható és a mellette levő négy segédgombbal az összes funkció elérhető és vezérelhető. A megjelenítő tűéles és napfényben is látható. Nem fogyaszt sokat, így ki nem kapcsolható, tehát ez a rész mindig világítani fog a használat során. A menürendszer egyszerű és logikus. Azonban egy adott funkció eléréséhez sokat kell lépdelni, hiszen rengeteg beállítási lehetőséget kínál a kamera.
A hátsó részt is érdemes megemlíteni, hiszen a csatlakozók itt kaptak helyet. Van egy mini USB kimenet a számítógépes kapcsolathoz és töltéshez, van egy mini HDMI kimenet és a microSD kártya nyílás, melybe könnyedén bepattintható akár egy 128GB-os kártya is. Azért ne feledkezzünk meg az RST feliratú kis lyukról sem, ugyanis a kamera lefagyása esetén ezzel indíthatjuk újra. A tesztidőszak alatt nem merült fel probléma a kamerával, nagyon gyorsan reagált mindenre, nem volt fagyás és újraindulás.
Paraméterek
- Novatek 96660 chipset és IMX078 hátsó megvilágítású CMOS szenzor
- Video felbontás: 4K 24fps, 2.5K 30fps, 1080P 60fps vagy 30fps, 720p 120fps, VGA 30fps
- Video kodek: H.264 MP4 (választható normál illetve magas felvételi móddal)
- Beépített Gyro stabilizátor (kikapcsolható)
- Beépített 0.7 inches monokróm OLED megjelenítő
- Akkumulátor: 700mAh (4K-ban 1 óra felvétel), 5V/1A
- Fényképezés: 16M, 8M, 5M (csak JPG)
- Time-lapse képesség: 0.5s, 3s, 5s, 10s, 30s időközökkel
- Beépített képjavító: WDR (Wide Dynamic Range)
- A kamera tömege: 41 gramm
A Firefly Q6 41 grammos kiemelkedő a kategóriában, viszont rögzítési lehetőségben elég szegényes a hivatalos kínálat. Drónos tartót találtam hozzá, azonban kerékpáros vagy motoros rögzítési lehetőséget nem igazán. Így egyelőre csak kocsiban tudtam tesztelni, viszont a Youtube-on látható „ötletek” nagy számban részesítik előnyben a befőttes gumi és kétoldalú ragasztó használatát.
Videó és fotó
A kamera fényképek és videók készítésére is alkalmas. Fotóknál maximum 16 megapixeles felbontást érhetünk el, melynek minősége egészen tűrhető. Mivel a lencse nagylátó, így a kapott képek eléggé magukon viselik a hordós torzítás jeleit, és ezen a beépített korrekciós lehetőség sem segít. Számítógépen természetesen kis munkával javítható az anyag. A videóknál már jól jön a széles kép, a 120 fokos látószög ugyan nem a legnagyobb, de utcai és légi felvételnél tökéletes. A menüben természetesen megtalálható a torzítás kiküszöbölésére kialakított menüpont a széles látószög csökkentésének lehetőségével együtt. A kép elforgatására is van lehetőség. Ha valami miatt fordítva tudjuk csak felszerelni a kamerát, akkor a menüben egy gombnyomással elforgatható a kép 180 fokkal.
A videófelvétel valós 4K megoldást kínál maximum 24fps-ben. Valljuk be, azért mehetett volna az 30fps is, hiszen az a pár képkockás kihagyás egy kicsit meglátszik a felvételeken (remélem csak a kártya sebessége miatt volt ilyen. Mondjuk nem szabadna. Samsung Evo 64GB class 10).
A képminőségre azonban nincs panasz. Igaz, hogy szinte minden beállítás megváltoztatható (ISO, képfrissítés, fénymérés, kontraszt, expozíció, telítettség, élesség), de az alapbeállítás teljesen jó választás minden felvételhez. A Wide Dynamic Range (WDR) funkció pedig csak hab a tortán. Ez a lehetőség megnöveli a kép dinamikáját, így kicsivel jobb minőségű felvételt kapunk a rögzítés során. Én azonban kikapcsoltam a funkciót, mivel a túlhúzott színek kissé zavartak.
A minőségről annyit, hogy a széles látószög miatt a kép széle kissé homályos és a színek is kékesebbek (főleg napsütésben), de borús időben sokkal jobb felvételek készíthetők mint mondjuk egy csúcs Mate 20 Pro telefonnal.
Mindegyik felbontást kipróbáltam a teszt során, de a legjobban a 2.5K jött be. A legjobb minőség és a beépített stabilizátor aktiválása után teljesen használható felvételek rögzíthetők. Itt stabilan megvan a 30fps, valamint az akkumulátor sem merül annyira (több, mint egy óra), mint a magasabb 4K-s felbontás esetében.
A készülék lassított felvételi lehetőséget is kínál 720p 120fps sebességben. Mai szemmel nézve nem nagy szám, a vételárhoz képest pedig teljesen reális. A beépített mikrofon kellően érzékeny, így a felvételekhez rögzített hang kellően hangos és tiszta.
A beépített gyroszenzor kiváló, bekapcsolva remekül stabilizált felvételt kapunk minden méretben.
Összegzés
A tesztidőszak alatt teljesen meg voltam elégedve a kamerával. Apró mérete révén bármilyen járműre rögzíthető, de a zsebünkben is lazán elfér a 40 grammos kis csoda. Az OLED képernyő igazi kiváltság ebben a kategóriában és a 4K videó minősége is remek. Legjobban a Xiaomi akciókamerákhoz tudnám hasonlítani, viszont a Firefly jobb fotókat készít, és a stabilizátor jelenléte sem elvetendő.
No meg persze a nagyon alacsony ár sem, ami 56 dollár, azaz 16.000 Ft
A kameráért köszönet a kínai Bangood áruháznak. Ha tetszett a termék és szívesen megvásárolnád, az alábbi linken megteheted. Választható hozzá EU vámmentes szállítás is. Nekünk 1 hét alatt megérkezett a termék, mely Kínából rettenetesen nagy sebesség.
Videók